Blogbloger.oznamuje.cz

Když se nehraje fotbal, klesá prodej televizí

Publikováno 04.11.2013 v 09:12 v kategorii Nakupování, přečteno: 245x

Studie ukázala obecný meziroční pokles v prodeji televizorů v Evropě. Podíl chytrých televizí však roste.

Společnost GfK uvedla, že trend poklesu prodeje televizorů začal již v roce 2012, kdy Evropa zaznamenala 8% pokles. Oživení zaznamenal například německý trh, kde došlo k ukončení analogového vysílání nebo region východní Evropy, kde jako stimul poptávky zafungovalo fotbalové EURO 2012, avšak poptávka ve Velké Británii nebo Francii byla nízká. V prvním pololetí roku 2013 v Evropě podobný externí faktor (velká sportovní událost, změna technologií vysílání apod.) chyběl a pokles dosáhl 6 % v prvním a 14 % v druhém kvartále oproti stejným obdobím v roce 2012. Uvnitř klesajícího segmentu však dochází ke změnám, jež se mohou stát faktory budoucího růstu.


Nové technologie táhnou

Obecná poptávka po televizorech sice klesala, avšak prodej v podsegmentu chytrých a 3D televizí stoupal, zejména těch s velkou úhlopříčkou. Studie uvádí, že každý sedmý LCD televizor, který se prodá v Evropě, má úhlopříčku větší než 120 cm. Celkem 36 % televizorů s plochou obrazovkou prodaných v Evropě má připojení na internet. V Německu se chytré televizory na prodejích podílejí dokonce z 60 %. Téměř 27 % televizorů prodaných v Evropě v první polovině roku 2013 bylo vybaveno 3D technologií. Fakt, že k optimálnímu využití funkcí těchto televizorů s velkou obrazovkou je zapotřebí promítat materiál ve vysokém rozlišení, byl v západní Evropě potvrzen 10% růsten prodeje Blu-ray přehrávačů s integrovaným hard diskem. Poptávka po klasických DVD přehrávačích se standardním rozlišením naopak klesla o 26 %.


Roste poptávka po kvalitnějším a všestrannějším audiu

Pro zákazníky je také čím dál důležitější zvuk. Přestávají jim stačit reproduktory integrované v televizorech a investují proto do externích zvukových zařízení, např. reproduktorů typu soundbar. V Německu, Francii, Spojeném království, Itálii, Španělsku a Nizozemsku se do června 2013 takový reproduktor prodal s každým desátým televizorem s plochou obrazovkou. Trend směřující k digitálnímu přenosu zvuku pomáhá i trhu se zvukovými zařízeními. Stále více zákazníků si chce přehrávat hudbu ze svých chytrých telefonů a jiných přehrávačů na všech ostatních domácích zařízeních. V první polovině roku 2013 došlo na německém, francouzském, britském, italském, španělském a nizozemském trhu se zařízeními určenými k přenosu zvuku k nárůstu o 68 %. Tento trend je úzce spjatý s populariou chytrých telefonů a lze očekávat, že dokud tyto porostou, poroste i prodej přenosových zařízení.Studie se opírá o data sebraná z malobchodního panelu společnosti GfK v Německu, Francii, Spojeném království, Itálii, Španělsku a Nizozemsku v první polovině roku 2013.Zdroj: GfK

TV

Komentáře

Celkem 1 komentář

 • Lupinek 12.06.2018 v 20:29 Moderní soundbary jsou jako doplněk k tv super - https://www.covybrat.cz/nejlepsi-soundbary/ . Ale na poslouchání hudby je lepší klasická hi-fi soustava.


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?