Blogbloger.oznamuje.cz

Jak přispívat na charitu? Jde to i bez peněz!

Publikováno 27.05.2013 v 12:39 v kategorii Charita, přečteno: 478x

Čtvrtina obyvatel České republiky nedává peníze na dobročinné účely, protože si myslí, že charita je jen pro bohaté.
Chtěli by jste přispívat na charitu a dobročinné účely, ale sami máte hluboko do kapsy? Nenechte se odradit! Jde to i jinak. Níže si ukážeme několik zajímavých způsobů jak může každý z nás přispět svou trochou do mlýna.

Český národní panel

Český národní panel nabízí po registraci možnost vyplňování online průzkumů veřejného mínění. Za tyto dotazníky získáváte body, které poté můžete směnit za hotovost, věcné odměny nebo přispět na charitativní účely. Český národní panel je otevřen pro všechny občany České republiky. Pro občany Slovenské republiky existuje analogický projekt na adrese www.narodnypanel.sk. Minimální věk nutný pro členství v Českém národním panelu je 15 let. Konverzní poměr mezi body a hotovostí je 10:1. Tyto projekty můžete podpořit převodem přímo z panelu:
 • Pomocné tlapky o.p.s. - je organizace, která se zabývá výcvikem asistenčních psů pro handicapované.
 • Cesta domů - je společnost, která poskytuje odbornou péči umírajícím lidem a jejich blízkým, kteří o ně pečují.
 • Nemocnice Na Bulovce - odměna jde pediatrickému oddělení, které poskytuje ambulantní a lůžkovou péči dětem.

Čtení pomáhá

Projekt Čtení pomáhá rozdělí každý rok 10 milionů korun na dobročinné účely. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou dětští čtenáři. Každý školák, který se zapojí do projektu, získá po úspěšném vyplnění testu kredit padesát korun, který věnuje na jeden z nominovaných dobročinných projektů. V prvním roce se do projektu přihlásilo 90747 dětí. Na stránkách projektu naleznete seznam krásných knih ke čtení rozdělených do tří kategorií podle věku čtenářů. Po přečtení některé z knih odpovíte na pár otázek vztahujících se ke knize a získáte 50 korun. Tuto odměnu si nemůžete vyzvednout v hotovosti, můžete ji však věnovat někomu, kdo čeká na vaši pomoc. Projekt je určen pouze žákům základních a středních škol.

Lyoness

Společnost Lyoness, kterou založil v roce 2003 Hubert Freidl, nabízí svým členům peníze zpět při každém nákupu. Původně zahájila svou činnost ve čtyřech zemích, dnes je mezinárodně působící společností. Lyoness vytváří globální síť, z níž profitují členové a partnerské společnosti. Členové obdrží zpět peníze, zatímco partnerské společnosti získají věrné zákazníky, kterým rády poskytnou speciální výhody. Kromě členů a partnerských společností mají z Lyoness prospěch díky Lyoness Child & Family Foundation také potřební lidé. Tato charitativní nadace založená v květnu 2008 obdrží část všech obratů realizovaných přes Lyoness. V roce 2011 byla uvedena v život další nadace Greenfinity, která se zasazuje o trvale udržitelnou globální ochranu životního prostředí, realizuje inovační projekty v oblasti ochrany klimatu a investuje do využívání obnovitelných energií. Peníze, které získáte zpět z nákupů si můžete nechat převést na účet nebo je darovat výše uvedeným nadacím.

Ostatní

Nejhodnotnějšími příspěvky na dobročinnou aktivitu ale nejsou vždycky peníze. Jednou z možností, jak pomoci, je také dobrovolnická činnost. A to jak pravidelná a dlouhodobá, tak příležitostná či jednorázová. Nejlepší způsoby jak darovat čas a úsilí naleznete na stránkách www.darujspravne.cz.
Pokud jste milovníci zvířat a chtěli byste pomoci pejskům nebo kočkám v útulku, ale bohužel si nemůžete dovolit dalšího domácího mazlíčka, můžete přispět útulku na jejich provoz nebo jim donést krmivo. Pejskové uvítají, i když je vezmete na procházku.
Pomoci můžete i nákupem takzvaného "férového zboží". Fair trade je obchodní partnerství založené na dialogu, transparentnosti a úctě, jehož cílem je větší spravedlnost v mezinárodním obchodě. Přispívá k udržitelnému rozvoji tím, že nabízí lepší obchodní podmínky a chrání práva drobných výrobců a pěstitelů – především v rozvojových zemích.

Pokud znáte další zajímavé způsoby jak pomáhat, můžete se o ně podělit níže v komentářích.

Charita - pomoc


Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?