Blogbloger.oznamuje.cz

Globální index hladu

Publikováno 15.10.2013 v 00:00 v kategorii Charita, přečteno: 306x

Dne 14. října 2013 byl již poosmé celosvětově zveřejněn Globální index hladu (GHI 2013). Přináší unikátní statistiky o hladu ve světě, stejně jako doporučení, jak s ním bojovat.

Letošní zpráva poukazuje na pokles počtu hladovějících o 34 % v porovnání s rokem 1990. Situace je ovšem i nadále vážná. Celých 19 zemí světa vykazuje alarmující nebo extrémně alarmující hodnoty hladu a podvýživy. Mezi oblasti s nejhoršími výsledky patří jižní Asie a subsaharská Afrika.


Nejhladovější země(% podvyživených z populace):


Afrika: Burundi (73 %), Komory (70 %), Eritrea (65 %)

Asie: Východní Timor (38 %), Severní Korea (32 %), Jemen (32 %)

Latinská Amerika: Haiti (45 %), Guatemala (30 %), Paraguay (26 %)

Evropa: Moldavsko (23 %), Albánie (8 %), Bulharsko (7 %)

GHI

Zprávu ze 120 zemí světa zpracoval Mezinárodní institut pro výzkum potravinové politiky (IFPRI) spolu s neziskovými organizacemi Welthungerhilfe a Concern Worldwide, partnery Člověka v tísni. Autoři studie využívají jedinečnou metodologii výpočtu hladu vycházející ze třech kritérií: podílu osob s podvýživou, podílu dětí mladších pěti let trpících podváhou a úmrtnosti dětí mladších pěti let. Konkrétní index hladu pro jednotlivé země najdete v interaktivní mapě. Zpráva GHI se v letošním roce zaměřila zejména na problematiku zvyšování odolnosti komunit, tzv. resilienci. Cílem resilience je zlepšení odolnosti komunit vůči šokům, jako jsou extrémní výkyvy počasí a klimatické změny, zhoršení životního prostředí, makroekonomické krize, válečné konflikty apod. Zpráva doporučuje zásadní transformaci ekonomických, sociálních a ekologických struktur v reakci na tyto šoky.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?